FMC-suksess med studentprosjekt
Hvert år får 2. års bachelorstudenter fra Høgskolen i Buskerud muligheten til å prøve seg som deltidsarbeidere ved FMC Technologies. – Dette er en unik mulighet for studentene og en bra mulighet for oss, sier kvalitetsleder Henrik Auster i FMC på Kongsberg.

Kjetil Irby (til venstre) var bachelorstudent og ble rekruttert til FMC av Henrik Auster - nå har Irby fast jobb i bedriften. Foto: Bjørn-Owe Holmberg
Auster er opptatt av at FMC Technologies gjennom denne ordningen er med på å påvirke den første yrkeserfaringen for mange. Studentene skriver en kontrakt med bedriften om å jobbe rundt 10 timer pr uke.
- Ofte er det tilfeldig hvem du kommer til og hvem du møter i din første jobb. Den første jobbopplevelsen er viktigere enn man tror og er med på å forme deg. Da har vi et ansvar også, og vi kan gi noen føringer, sier Auster.
Tett samarbeid med høyskolen
FMC på Kongsberg jobber tett med Høgskolen i Buskerud om prosjektet. Det er høyskolen som organiserer den første kontakten og FMC som står for den endelige utvelgelsen. Bakgrunnen for samarbeidet var at FMC hadde behov for ekstrahjelp; blant annet til sjekking av dokumenter fra leverandører.
FMC har etablert en struktur på studentprosjektet i form av et årshjul, slik at bedriften hele tiden har tilgang på studenter.
Kontintuitet
- Dette sikrer kontinuitet og sammenheng. Mange av studentene er flinke og ivrige og fortsetter ut 3. klasse, sier Auster som er opptatt av at bedriften stiller samme krav til studentene som til andre ansatte, derfor er det noen som ikke får fornyet avtale.
- Vi gjør ikke dette for å være snille og ved å luke ut noen lærer vi dem at vi stiller krav, sier Auster.
Den aller første kontakten skjer på et informasjonsmøte. Studenten blir så rekruttert i 2. klasse og når 2. årsstudentene går over i 3. klasse er de fortsatt deltidsarbeidere men kan være med på å lære opp de nye 2. klassingene.
Nettverksbygging
Auster mener ordningen er en god rekrutteringsvei som både FMC og studentene kan dra nytte av – også i forhold til nettverksbygging senere.
- De menneskene som har vært hos oss har fått betalt og de blir kjent med firmaet – og enten blir de ansatte, kunder, leverandører - eller vi møter dem igjen på myndighetsnivå, sier Auster.
(artikkelen fortsetter under bildet)

FMC Technologies på Kongsberg satser på å få på plass en ny gruppe med 2. års studenter til høsten. Foto: Bjørn-Owe Holmberg
Ansatt etter studier
En av studentene som fikk ekstrajobb i FMC som 2. års student i 2008 er Kjetil Irby. Nå har han vært fast ansatt i snart ett år. Han har bakgrunn fra fagskolen på Tinius Olsen og kybernetikk-studier på Høgskolen i Buskerud. Irby er glad for den muligheten han har fått på FMC.
- Dette er en bra start hvis du står på og du opparbeider deg mye relevant erfaring. Det å være innenfor veggene her er også bra, sier Irby som lagde såkalte MRB – Manufacturing Record Books da han var student.
- Jeg lagde prosedyrer for alle deler; med beskrivelse av hvilke materialer og historikken til hver del. Dette er en veldig fin innlæring og du lærer alle dokumentasjonskrav, forteller Irby.
Nytt kull tas opp
FMC Technologies står nå foran en ny høst og satser på å få på plass en ny gruppe med 2. års studenter som ønsker å skrive kontrakt om å jobbe deltid 10 timer i uken i Kongsbergbedriften.
- Utfordringen med alle nye vi tar inn er å få studentene til å kommentere problemstillinger og stille spørsmål. For de er faglig sterke, sier Auster.
Utskriftsvennlig versjon
Skrevet 27.05.10 av Anne Jørgensen




